عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508 عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508
همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639   ،   تلفن ثابت : 65534604-021 همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639 ، تلفن ثابت : 65534604-021
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 130/11/10 - 15:46
كد :174

انواع برج نوری از لحاظ عملکرد مکانیکی

برج نوری یا دکل روشنایی، سازه ی فلزی مرتفعی می باشد که به منظور تامین روشنایی اماکن شهری و محوطه های وسیع استفاده می شود. اتفاع برج نوری بسته به نوع کاربری و محل قرارگیری متغیر بوده و سازه آهنی آن یک استوانه چند وجهی می باشد.

با استفاده از این سازه می توان اماکن و محوطه های ناهموار و غیر قابل دسترس را که شرایط آب و هوایی نا مطلوبی دارند، روشن سازی نمود. از لحاظ عملکرد مکانیکی برج نوری به دو دسته ی دستی و برقی تقسم می شود که در ادامه عملکرد هر کدام از آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

برج نوری دستی 

برج نوری دستی از انواع  دکل های روشن کننده محیط های باز شهری می باشد که در ارتفاعات 6 ، 9 و 12 متر قابل تولید است. ظاهر این سازه با سایر برج های نوری تفاوتی ندارد و فقط اختلاف در سیستم محرکه بالابر هد برج می باشد. در این مدل از برج نوری، از یک وینچ دستی هندلی که توسط دست انسان چرخیده می شود و چرخش آن باعث بالا رفتن یا پایین آمدن برج می شود، استفاده می گردد. کیفیت بالا در تولید و اجرا، مقاومت در برابر ضربات، طول عمر بالاو قیمت مقرون به صرفه از مهم ترین ویژگی های برج نوری دستی می باشد.

 

انواع برج نوری از لحاظ عملکرد مکانیکی

 

برج نوری برقی یا موتور دار

برج نوری برقی یا برج نوری موتور دار، به نوعی دکل های روشنایی گفته می شود که هد حامل پروژکتورها به وسیله الکتروموتو، گیربکس و تابلو برق جا به جا می شود. در این برج  به حرکت دادن وینچ با دست انسان نیازی نیست. برج نوری برقی در ارتفاعات بالای مورد استفاده قرار می گیرد که امکان جا به جایی هد به وسیله دست انسان امکان پذیر نمی باشد. از اصلی ترین مزایای این برج می توان به اتوماتیک بودن حرکت هد با نیروی برق و عدم نیار به نیروی انسانی، امکان نصب تعداد بالایی پروژکتور، روشن سازی مناطق وسیع و ... اشاره کرد.  

پوشش بدنه برج نوری

برای محافظت از برج نوری در برابر خوردگی و زنگ زدگی، از پوشش های مختلفی نظیر گالوانیزه گرم و یا رنگ صنعتی استفاده می شود. نوع پوشش این سازه بر اساس مشخصه هایی همانند شرایط جوی منطقه محل نصب برج، میزان رطوبت منطقه، چگونگی معماری محیط اطراف و ... تعیین می گردد. مناسب ترین نوع پوشش برای بدنه برج نوری گالوانیزه می باشد.