عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508 عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508
همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639   ،   تلفن ثابت : 65534604-021 همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639 ، تلفن ثابت : 65534604-021
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/07/10 - 11:44
كد :20

تفاوت چمن مصنوعی و چمن طبیعی

برخلاف تصور افکار عمومی چمن مصنوعی فقط مختص به ورزش فوتبال نیست و دارای کاربرد های بسیاری است و حتی در اماکنی که بنا به محدودیت هایی نمی توان از چمن طبیعی استفاده کرد می توانید از چمن های مصنوعی که دارای قابلیت های بالا و عمر طولانی هستند استفاده کنید.

بررسی تفاوت بین  چمن طبیعی و مصنوعی از چند زاویه مورد توجه است خصوصا اینکه برای چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی دامنه کاربرد وسیع‌تری قائل هستیم. چمن مصنوعی مانند چمن طبیعی  نیاز به مراقبت‌های حین کاشت و بعد از سر برآوردن از خاک ندارد. نیاز به آبیاری و چمن‌زنی ندارد و نیاز به آب و هوای خاصی برای رشد و سبز ماندن هم ندارد. علاوه بر کاربرد، عوامل طبیعی مثل نوع خاک زمین و آب و هوا، عامل انسانی مثل وجود یا عدم وجود نیرویی که به چمن رسیدگی کند و عوامل دیگر مثل قیمت هم در بررسی تفاوت بین این دو چمن قابل بحث است. اما پیش از هر چیز ساده‌ترین تفاوتی که در نظر می‌آید در خود واژه‌ها قابل بحث است؛ طبیعی بودن و سر از زمین برآوردن یا مصنوعی بودن و از کارخانه بیرون آمدن. در عین حال برای همه خوشایند است که روی فرش طبیعی از چمن راه بروند یا دراز بکشند، فوتبال بازی کنند و در مناظر جلو خانه‌شان هم چمن طبیعی داشته باشند. شاید هم در رویای خیلی از ما ایستادن پشت ماشین چمن زنی و رسیدگی به چمن‌های حیاطمان در روزهای تعطیل یک تفریح خوشایند باشد. اما آیا این امکان برای همه فراهم است؟ آیا همه شرایط آب و هوایی مناسب برای پرورش چمن طبیعی را دارند؟ برخلاف تصور افکار عمومی چمن مصنوعی فقط مختص به ورزش فوتبال نیست و دارای کاربرد های بسیاری است و حتی در اماکنی که بنا به محدودیت هایی نمی توان از چمن طبیعی استفاده کرد می توانید از چمن های مصنوعی که دارای قابلیت های بالا و عمر طولانی هستند استفاده کنید.

 

تفاوت چمن مصنوعی و چمن طبیعی

به طور کلی انواع چمن مصنوعی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

  • چمن های مصنوعی برای زمین فوتبال و زمین های مینی فوتبال
  • چمن های مصنوعی مخصوص محوطه سازی و پارک سازی
  • چمن های مصنوعی با کاربرد تزیینی برای پنت هاوس ها و روف گاردن
  • چمن های مصنوعی مخصوص محیط های پرتردد و اماکن آموزشی و بلوار ها

امروزه با پیشرفت هایی که در تمام عوامل و مولفه های چمن مصنوعی انجام شده است، انتخاب نوع چمن را به نوع استفاده از آن بیشتر وابسته کرده است. به صورت کلی، تمام ورزش هایی که بر روی چمن طبیعی انجام می شود بر روی چمن مصنوعی هم قابل انجام است. ورزش هایی مثل پرتاب نیزه و تیراندازی باید به صورت جداگانه انجام شوند. هرچند، چمن مصنوعی همیشه راه حلی دارد. از آنجا که هر ورزش دارای حرکات مخصوص به خود است، انتخاب نوع چمن مصنوعی فوتسال، چمن مصنوعی فوتبالی و چمن مصنوعی دست دوم نیازمند رعایت شاخصه های تکنیکی مختلف هر ورزش است.

تفاوت های چمن مصنوعی با چمن طبیعی

چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی، کارکترهای بازی بر روی چمن مصنوعی بسیار پایدارتر است. زمین های چمن مصنوعی به دلیل اینکه زهکشی می شوند، برای بازی بعد از بارش سنگین باران مناسب است. اگر شما در یک منطقه آب و هوایی زندگی می کنید که زمستان های سختی دارد، می توانید زیر چمن مصنوعی خود از سیستم گرمایشی استفاده کنید. لایه ضربه گیر زیر لایه چمن مصنوعی نیز از آن جهت بسیار مهم است که سختی زمین را کاهش می دهد. تفاوت های مصنوعی و چمن طبیعی به صورت پایدار در حال کاهش است. بسته به کیفیت چمن مصنوعی که انتخاب می کنید، حرکت توپ بر روی چمن مصنوعی در حال پیشرفت و رسیدن به همان حرکت توپ بر روی چمن طبیعی است. امروزه تمام عوامل و مولفه های چمن مصنوعی پیشرفت کرده است از آن جمله می توان به مواردی مثل کاهش ریسک از بین رفتن و صدمه دیدن، سوختگی و قابلیت رنگ زدن سریع اشاره کرد به گونه ای که رنگ آن به توپ، لباس ها یا دیگر اشیاء منتقل نمی شود.

فواید استفاده از چمن مصنوعی

عمر مفید چمن مصنوعی چقدر است؟

واضح است که بسته به نوع استفاده از چمن، مراقبت و نگهداری از آن، عمر آن هم متفاوت است. ولی به طور متوسط عمر مفید در زمین‌های ورزشی حدود ۱۰ سال است. در باغ‌ها و فضای باز چیزی حدود ۱۲ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند و در محیط‌های خانگی در صورت استفاده‌ی درست زمان نامحدودی می‌توان از آن استفاده کرد.

فواید استفاده از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی بر خلاف اینکه کیفیت چمن طبیعی را ندارد؛ اما از مزایای زیادی برخوردار است. چمن هزینه نگهداری و مراقبت پایین‌تری نسبت به چمن معمولی دارد که این قابلیت باعث می‌شود میزان آب مصرفی سالن‌های ورزشی یا ورزشگاه‌ها به شدت کاهش یابد. همچنین بهره‌برداری بالاتری نسبت به چمن طبیعی دارد. از طرفی چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی مشکل آلوده شدن پس از بارش باران را ندارد و دارای سطحی صاف است که باعث می‌شود، ورزشکاران هنگام فعالیت پای‌شان به چمن گیر نکرده و زمین نخورند. 

قیمت چمن مصنوعی

هزینه چمن مصنوعی به جنس الیاف به کار رفته، شرکت سازنده و  میزان عمر آن بستگی دارد. بی‌ شک هر چه در زمینه چمن مصنوعی هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید از چمن مصنوعی با کیفیت‌تری برخوردار خواهید شد. در تولید چمن‌های مصنوعی ارزان قیمت از پوره‌های لباس و پارچه استفاده می‌کنند که پس از مدتی رنگ و کیفیت اولیه خود را از دست داده و همین‌طور باعث ایجاد حساسیت در ورزشکاران نیز می‌شود. از طرفی چمن مصنوعی‌های باکیفیت از مواد پلیمری و با استفاده تکنولوژی روز تهیه می‌شوند که عمر بالاتری داشته، لطیف و بادام هستند و همین‌طور در مدت زمان طولانی‌ رنگ سبز خود را حفظ می‌کنند. ضمنا این نوع از چمن مصنوعی قابلیت مقاومت بالایی در برابر آب و رطوبت دارد.

قیمت چمن مصنوعی

تولید کننده چمن مصنوعی در کرج

چمن مصنوعی در مناطقی به کار میرود که امکانات لازم برای رشد چمن های طبیعی فراهم نیست و یا این که نگهداری آن به نحو مطلوب ، غیر ممکن یا مشکل باشد . این نوع کفپوشها عمدتا در استادیوم های ورزشی به کار میروند . البته استفاده در زمین های ورزشی تنها بخشی از کاربرد چمن های مصنوعی است . دوام این لایه ها هزینه پایین نگهداری، عدم نیاز به آبیاری و ظاهر طبیعی آنها سبب شده است که این تولیدات در محدوده وسیعی از کاربرها مورد استفاده قرار گیرند که از جمله آنها میتوان به کاربرد در محوطه های چمن کاری عمومی مانند میادین شهرها ، حاشیه اتوبان ها و بزرگراه ها ، زمین های بازی کودکان ، کناره استخرها ، چشم اندازها و محوطه ای داخلی ساختمان اشاره کرد . این چمنها در مکانهای تفریحی ، مشکل آلوده شدن زمین در هنگام بارش باران را نداردند و در چمن کاری های مصنوعی اتوبان ها و بزرگراه ها خطرات و مشکلات مربوط به آبیاری فضاهای سبز را حل نموده اند. همچنین در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند و یا نمی توان آبیاری مطلوبی برای چمن ها انجام داد ، چمن های مصنوعی گزینه های مناسبی به شمار میروند.از آنجایی که در چمن‌های مصنوعی فوتبالی دوام و ضربه‌پذیری آن حائز اهمیت می باشد.