عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508 عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508
همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639   ،   تلفن ثابت : 65534604-021 همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639 ، تلفن ثابت : 65534604-021
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/09/02 - 09:06
كد :30

اهمیت مبلمان شهری

اهمیت مبلمان شهری

شرکت آرتا پارک با تولید و ساخت مبلمان شهری و وسایل بازی و ورزشی در سطح شهر  فضایی دلنشینی را برای شهروندان تدارک دیده است که با در دسترس بودن همه جانبه و همیشگی این تجهیزات همه افراد جامعه اعم از کودکان و افراد سالخورده استفاده بیشتری نمایند و لذت گذراندن یک روز مفرح و لذت بخش را با توجه به ساختار ویژه ای که شرکت جهان پارک در طراحی این تجهیزات شهری استفاده نموده است را به راحتی تجربه نمایند.

شرکت آرتا پارک با تولید و ساخت مبلمان شهری و وسایل بازی و ورزشی در سطح شهر  فضایی دلنشینی را برای شهروندان تدارک دیده است که با در دسترس بودن همه جانبه و همیشگی این تجهیزات همه افراد جامعه اعم از کودکان و افراد سالخورده استفاده بیشتری نمایند و لذت گذراندن یک روز مفرح و لذت بخش را با توجه به ساختار ویژه ای که شرکت جهان پارک در طراحی این تجهیزات شهری استفاده نموده است را به راحتی تجربه نمایند. مبلمان شهری از اثر گذارترین عوامل در فضاهای شهری در ذهن شهروندان هستند ، تا حدی که معمولا ساکنین و حتی گردشگران ، مناطق مختلف یک شهر را با مبلمان و زیبایی های مخصوص به آن می شناسند. مبلمان به لحاظ موقعیت،ابعاد،تناسب،رنگ،فرم، شکل و حالت در فضاهای شهری تأثیرگذار هستند .تا در عین توجه به ابعاد زیبا شناختی شهر،پاسخ گوی نیازهای استفاده کننده از آن باشد. از طرف دیگر، انسان انتظار دارد در مواجه با فضایی خاص نسبت به مکان حسی رضایت بخش در او بوجود آید و ادراک مبلمان یک خیابان،باید تأثیری روانی و عاطفی بر افراد در معرض آن گذارد و احساسات آنان را برانگیزد ، احساس هویت ، تعلق خاطر و انبساط خاطر نسبت به شهر را در شهروندان زنده سازد.

 

فروش مبلمان شهری در تهران

انواع مبلمان شهری

فضای شهری، مکانی برای حضور شهروندان و زندگی اجتماعی آن ها تعریف می گردد که معنا و مفهوم خود را از ترکیب ویژگی های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، تاریخی و معیارهای زیبایی شناسی افراد جامعه کسب می نمایند. در زیبا سازی فضای شهری دو نکته مهم وجود دارد: اول، ایجاد زیبایی در شهر و دوم، رفع تمام عناصری که موجب بد منظر شدن و نا زیبایی شهر می گردد. بر طبق عقیده بساری از کارشناسان، مورد دوم مهمتر است زیرا با تحقق آن، عامل اول نیز می تواند رخ دهد . گفته می شود نیاز به زیبایی، از ناشناخته ترین نیازها می باشد. آبراهام مازلو (روانشناس آمریکایی) در این مورد می گوید: این نیاز در بعضی افراد وجود دارد. این گونه افراد با دیدن زشتی (به طریقی خاص) بیمار می شوند و با قرار گرفتن در محیطی زیبا بهبود می یابند این حالت تقریباً به طور عام در کودکان سالم دیده می شود.

خصوصیات مکان های زیبای شهری

در کل می توان گفت از منظر شهروندان، مهم ترین خصوصیات مکان های زیبا و مطلوب شهری عبارتند از:

انعطاف پذیری، خاطره انگیزی، ایمنی، سر زندگی، خودمانی بودن فضا، خوانایی و … که در اینجا برخی را شرح می دهیم.

ایمنی

از آنجایی که در خیابان های شهری سواره و پیاده، هردو مجاز به حرکت در مسیرهای خود به صورت دائمی هستند، ایمنی افراد پیاده و سواره بسیار مهم دارد.

سر زندگی

حضور قوی و مداوم افراد، تنوع افراد، رفتارها، کاربری ها و فعالیت ها می تواند موجب تقویت سرزندگی شود. بسیاری از فضای شهری می توانند شادابی را در تمام شهر به جریان بیاندازند.

تنوع فضای سبز شهری
فضای بزرگ، متشکل از گیاهان با ساختی جنگلی و برخوردار از بازدهی زیست محیطی و اکولوژیک معین و درخور شرایط زیست محیطی حاکم بر شهر. بخشی از مناطقی که دارای گیاهان یا هر گونه سبزینگی اعم از درختان، درختچه ها، گل ها و چمن هاست. بخشی از استخوان بندی شهری، به بیان دیگر فضای سبز در کنار اسکلت فیزیکی شهر.
اراضی اماکن مسکونی، تجاری و صنعتی، محل های کسب و پیشه و خدماتی، که دارای پوشش گیاهی چند ساله اعم از درخت، درختچه، نهال و گیاهان پوششی است و به منظور استفاده های سودمندانه یا زیبایی طبیعی و تلطیف هوا در محدوده و حریم شهری احداث شده یا به طور طبیعی به وجود آمده باشد.ضرورت و اهمیت وجود فضای سبز
امروزه مفهوم شهرها بدون وجود فضای سبز موثر در اشکال گوناگون آن دیگر قابل تصور نیست. شهرها به عنوان کانون های تمرکز، فعالیت و زندگی انسان ها برای اینکه بتوانند پایداری خود را تضمین کنند چاره ای جز پذیرش ساختار و کارکردی متأثر از سیستم های طبیعی ندارند. در این میان فضای سبز به عنوان جزء ضروری و لاینفک پیکره شهرها در متابولیسم آنها نقش اساسی دارند که کمبود آنها می تواند اختلالات جدی در حیات شهرها به وجود آورد.فضای سبز و پارک بخشی از چهره مطلوب شهر را می سازد و یکی از نیازهای ضروری و پدیده های مطلوب زندگی شهرنشینی محسوب می شود.

اهمیت مبلمان شهری

عناصر مبلمان شهری 

  • نما و اطلاع رسانی: تابلوهای راهنما و تابلوهای تبلیغاتی
  • کیوسک های شهری: کیوسک روزنامه فروشی و سرویس بهداشتی
  • موانع و حفاظ: نرده و حصار
  • ایستگاه های شهری: ایستگاه اتوبوس و پارک دوچرخه
  • نور و روشنایی: پایه چراغ و پروژکتورهای LED
  • اماکانت و خدمات رفاهی: نیمکت، باربیکیو و آلاچیق
  • تزئینی: گلدان و آب نما

طراحی مبلمان شهری

طراحی مبلمان شهری با توجه به اهمیت و نقش مبلمان شهری در مدیریت شهری از ویژگی های خاصی برخوردار است. طراحی مبلمان شهری باید به رعایت اصول شهری پایبند باشد. طراحی مبلمان شهری باید اصالت و زیبایی را در نظر داشته باشد. همچین باید به استانداردهای موجود و نیاز مخاطبان که استفاده کننده نهایی هستند توجه بیشتری داشته باشد. عوامل دیگری نیز در طراحی مبلمان شهری دخیل هستند مانند آب و هوا و موقعیت زمانی و مکانی مورد استفاده و همچنین نوع کاربرد دائمی یا موقتی و فصلی بودن آن. یک طراحی خوب مبلمان شهری موجب احساس آرامش و امنیت شهروندان میشود.یک طراحی خوب مبلمان شهری موجب سهولت ارتباط بین شهروندان و فضای کلی جامعه میشود علاوه بر امنیت و تسهیل ارتباطات، هزینه نگهداری و تعمیرات وسایل و تجهیزات را به حداقل میرساند و این کمک بزرگی به شهرداری ها است تا در هزینه ها صرفه جویی کنند و با استفاده از بهینه ترین طراحی ها کیفیت استفاده شهروندان را به حداکثر و هزینه ها را به حداقل برسانند. با طراحی مناسب مبلمان شهری میتوان در فضاهای صرفه جویی کرد و فضاهای خالی بیشتری برای تردد و منظره های شهری ایجاد کرد تا تنش و تشنج به حداقل برسد. علاوه بر هزینه ها و کارکرد آسان و کاربردی تر کردن مبلمان شهری، بهتر است بهبود عملکرد مبلمان شهری نیز در طراحی ها مد نظر طراحان قرار گیرد.به عنوان مثال سطل زباله شهری (سطل آشغال شهری) باید طوری طراحی شوند که به راحتی تخلیه شوند. در غیر این صورت نه تنها باعث جلوگیری از آلودگی محیط زیست نخواهد شد، بلکه به خاطر ماهیت زباله و تجمع آنها و گذشت زمان، بهداشت و سلامت عمومی شهروندان و به طبع آن محیط زیست نیز آسیب جدی خواهد خورد. در طراحی مبلمان شهری نه تنها باید به ارتباط تجهیزات با شهروندان و محیط اطراف و فضای شهری در نظر گرفته شود، بلکه باید ارتباط تجهیزات مبلمان شهری و هماهنگی آنها با هم نیز مد نظر قرار گرفته شود.

فروش مبلمان شهری

اهمیت مبلمان شهری

ادراک مبلمان یک خیابان، باید تأثیری روانی و عاطفی بر افراد در معرض آن بگذارد و احساسات آنان را برانگیزد و احساس هویت، تعلق خاطر و انبساط خاطر نسبت به شهر را در شهروندان زنده سازد.استفاده از اتوبوس مختص به قشر و گروه خاصی نیست و هر روزه ميليون ها نفر از اتوبوس برای جابه جایی در سطح شهر استفاده مي کنند، برای همین، طراحی وساخت ایستگاه اتوبوس در داخل شهر و همچنین سهولن دسترسی به ایستگاه نیاز به رعایت استانداردهایی است و ایستگاه ها باید از امکاناتی برخوردار باشند که نه تنها راحتی شهروندان را در پی داشته باشد، بلکه توانایی جذب شهروندان را برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی را هم میسر سازند.در کشورمان اهمیت ایستگاه های اتوبوس به طور محسوسی نادیده گرفته شده و همت و تلاش لازم برای طراحی و ساخت ایستگاه های اتوبوس صورت نگرفته است.همانطور که آمارها نشان می دهد بیشترین و با تاخیرترین وسیله نقلیه عمومی اتوبوس ها هستند ومسافران مدت زمان بیشتری را در ایستگاه اتوبوس نسبت به سایر وسایل نقلیه می گذرانند.  ایستگاه های اتوبوس جزیی از مبلمان شهری به حساب می آیند و بدون شک نقش موثری در سیمای شهری را ایفا می کنند.نکته ای که باید در طراحی و ساخت ایستگاه مد نظر قرار گرفته شود، استفاده از متریال های مناسب جهت ساخت ایستگاه است.به طور مثال بارها شاهد بوده ایم که در تابستان نشیمنگاه ایستگاه به قدری داغ شده که مسافران و شهروندان ترجیح داده اند ساعت ها در جلوی ایستگاه ایستاده و منتظر اتوبوس باشند.حتی سقف های پلاستیکی مورد استفاده در ایستگاه ها در تابستان به شدت گرم می شوند و گرما را برای مسافران داخل ایستگاه چند برابر و بعضا غیر قابل تحمل می کنند.