عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508 عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508
همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639   ،   تلفن ثابت : 65534604-021 همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639 ، تلفن ثابت : 65534604-021
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/09/09 - 09:25
كد :34

نقش مبلمان شهری در هویت و سیمای شهر

اصطلاح مبلمان شهری دامنه ی وسیعی دارد. تمام تجهیزات، دستگاه ها و وسایلی که در فضای شهر نصب شده و استفاده ی عمومی دارند شامل مبلمان شهری می شوند.

اصطلاح مبلمان شهری دامنه ی وسیعی دارد. تمام تجهیزات، دستگاه ها و وسایلی که در فضای شهر نصب شده و استفاده ی عمومی دارند شامل مبلمان شهری می شوند. این اشیا و وسایل با ویژگی های خود مانند، رنگ، فرم و ماهیت کاربردی شان باعث ارتقای کیفیت زندگی شهروندان می شوند. استفاده از مبلمان شهری نامناسب و یا حذف این تجهیزات از فضاهای عمومی، باعث بی پاسخ ماندن نیازهای مردم شده و نظام شهری دچار مشکل می شود. نوع مبلمان شهری نشانگر هویت و فرهنگ یک شهر است. با طراحی مناسب این تجهیزات و نصب در مکان لازم، نیازهای رفاهی شهروندان تامین شده و هویت آن ها نیز معرفی می شود.

 

نقش مبلمان شهری در هویت و سیمای شهری

مبلمان شهری چیست

مبلمان و تجهیزات شهری در حقیقت به تمام ابزار و وسایل رفاهی، ارتباطی، تزئینی، هنری و … که وجهه‌ی مشخصی به شهر می‌بخشند و آن را نسبت به بقیه شهرها و محیط‌ها متمایز می‌کند گفته می‌شود. این تعریف می‌تواند تعریف کاملی باشد اما همچنان جای کار دارد. مشخصا هر شهری با توجه به نمای کلی آن، میدان‌های اصلی، مرکز شهر، پارک‌ها و تزئینات خیابان‌های آن‌ شناخته می‌شود. به احتمال زیاد تا کنون از افراد مختلفی شنیده باشید که شهری که به تازگی به آن مسافرت کرده‌اند بسیار زیبا بوده است و معمولا دلایلی هم که می‌آورند بیشتر به فضای کلی شهر، امکانات رفاهی و پاکیزگی و زیبایی آن برمی‌گردد. اینجا دقیقا جایی است که اهمیت مبلمان شهری مشخص می‌شود.

خرید مبلمان شهری 

مبلمان و تجهیزات شهری در بالا بردن سطح زندگی شهروندان نقشی بسیار تعیین‌کننده دارد. به طور مثال اگر داخل شهر سطل‌های زباله در فواصل کمی نزدیک هم وجود داشته باشند، مسلما نظافت و تمیزی شهر بیشتر از سابق می‌شود و این امر در بهداشت و سلامت شهروندان بسیار ضروری است، یا اتاقک‌های مخصوص برای انتظار اتوبوس و یا هنگام بارندگی، تا از خیس شدن لباس‌ها و وسایل شهروندان جلوگیری کند. مبلمان شهری با المان‌های منحصربه‌فرد و جذابش، هم می‌تواند حاوی زیبایی بصری برای شهروندان باشد و هم تا حدودی سلامت روانی و فیزیکی آن‌ها را تضمین کند. فرهنگ‌سازی و ایجاد یک محیط آرام‌بخش و کم‌تنش نیز از مواردی است که مبلمان شهری برای شهروندان تامین می‌کند و در موارد بسیاری موجب جذب توریست و درآمدزایی نیز می‌شود.

طراحی مبلمان شهری

اثر گذاری مبلمان شهری در ذهن، تا جایی است که شهروندان و حتی گردشگران، مناطق یک شهر را با مبلمان شهری آن می شناسند. شکل، فرم، رنگ ، اندازه و تناسب این عناصر باید طوری باشد که فرد با حضور در آن مکان، احساس خوبی داشته باشد. لازم است مسئولان دقت زیادی در طراحی و انتخاب تجهیزات شهری داشته باشند، زیرا این عناصر با تاثیرات روانی می توانند باعث برانگیختن احساسات شده و موجب شود که فرد حس تعلق خاطر نسبت به آن شهر و مکان داشته باشد.مدرنیزه شدن پیاده‌روها، تاثیرات محیطی، اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد و با افزایش پیاده‌روها استفاده از وسایل عمومی افزایش و استفاده از خودروهای شخصی کاهش یافته و در نتیجه آلودگی هوا و آلودگی صوتی نیز کاهش می‌یابد. از تاثیرات اجتماعی مدرنیزه شدن پیاده‌روها می‌توان به  افزایش عابران و تعاملات اجتماعی افراد اشاره کرد. البته تاثیرات اقتصادی آن نیز چشمگیر بوده و با این روش دیگر نیازی به هزینه‌های بالا برای کاهش آلودگی هوا توسط دولت‌ها نیست و هزینه‌های درمان ناشی از آلودگی هوا نیز کاهش می‌یابد. خرده فروشی، فروشگاه‌هایی چون کافی شاپ‌ها و مواد غذایی نیز افزایش یافته و موجب رونق اقتصادی می‌شود.

انواع مبلمان شهری

انواع ایستگاه اتوبوس و تاکسی شهری

 ایستگاه های تولیدی به طور کامل در کوره قرار گرفته و رنگ ایستگاه به صورت یکنواخت پخته می شود . جنس ایستگاه از ورق و پروفیل فولادی ، پلی کربنات ، شیشه سکوریت و کامپوزیت می باشد .

مبلمان شهری چیست

انواع کفپوش پارکی و سالنی

( گرانول ، تارتان ، تاتامی ) و کفپوش های درجاریز

انواع علائم ترافیکی خیابانی

تابلوهای ترافیکی ، چراغ راهنمای سولار و معمولی فانوسی، بشکه ترافیکی ، سرعتگیر ، چشم گربه ای ، تابلو معابر ، جدا کننده و گل میخ ، مخروطی و استوانه ، رفلکتور و گل گاردریل

طراحی مبلمان شهری 

در طراحی مبلمان شهری نیز مثل دیگر زمینه‌ها تلاش‌های زیادی از طرف طراحان متخصص انجام‌شده و طرح بهتر نیازمند رعایت اصول شهرسازی و طراحی مبلمان شهری است. رعایت استانداردها، اصالت، زیبایی، نیازهای کاربران، موقعیت و عوامل وابسته به آن در طراحی مبلمان شهری نه‌فقط موجب امنیت شهروندان می‌شود بلکه هزینه‌های نگهداری و تعمیر نیز کاهش می‌یابد و به‌طور کلی عوامل سبک مبلمان شهری موجب تسهیل ارتباط بین افراد و فضای جامعه می‌شود.  در طراحی مبلمان شهری نیز مثل دیگر زمینه‌ها تلاش‌های زیادی از طرف طراحان متخصص انجام‌شده و طرح بهتر نیازمند رعایت اصول شهرسازی و طراحی مبلمان شهری است. رعایت استانداردها، اصالت، زیبایی، نیازهای کاربران، موقعیت و عوامل وابسته به آن در طراحی مبلمان شهری نه‌فقط موجب امنیت شهروندان می‌شود بلکه هزینه‌های نگهداری و تعمیر نیز کاهش می‌یابد و به‌طور کلی عوامل سبک مبلمان شهری موجب تسهیل ارتباط بین افراد و فضای جامعه می‌شود.

فروش مبلمان شهری

فروش مبلمان شهری 

مبلمان شهری نقش جدی و عملکردی در طراحی پروژه‌های شهری دارد و تقسیم‌بندی فضاهای بین پیاده‌روها، محل تردد اتومبیل‌ها، تردد دوچرخه‌ها،حمل‌ و نقل عمومی، فضاهای سبز، نورپردازی‌ها، موانع و نیمکت‌ها بسیار بااهمیت است. علائم شهری که در گروه مبلمان شهری قرار دارند نیز نقش مهمی در کنترل ترافیک و راهنمایی افراد دارند. تابلوهای هشداردهنده، اخباری و بازدارنده همچون ورود به مسیر اصلی، تابلوهای ایستگاه‌های سوخت‌گیری و بیمارستان که در مسیر خودروها نصب‌شده‌اند در مدیریت شهری لازم و ضروری هستند. از موارد مهم در مبلمان شهری مکان قرارگیری، گزینش و نصب مبلمان شهری است که باید اصولی و بادقت انجام شود. بهترین گزینه برای نصب آن‌ها مکانی است که کاربران بتوانند بیشترین استفاده را از مبلمان شهری داشته باشند و از آلودگی محیط‌ زیست نیز پیشگیری شود. ارتباط اصولی بین عوامل مبلمان شهری بسیار مهم بوده و وجود یکی مستلزم تکمیل دیگری است. با رعایت این عوامل صرفه‌جویی در فضا، هزینه‌های تولید و نصب نیز حاصل می‌شود. مبلمان شهری در جهان، مقوله جدیدی است که با قدمت کوتاه خود، امروزه توانسته است، از حوزه خدمات شهری به سایر حیطه های دیگر از قبیل فرهنگ، سنت، توریسم و… راه یافته، از محوریت و اهمیت خاصی برخوردار شود. طراحی و اجرای انواع و اقسام نیمکت های پارک ها و خیابان ها، کیوسک های تلفن و خدمات رسانی، سطل زباله، پلاک ها و تابلو های خیابانها و معابر، ایستگاههای اتوبوس و… بیلبوردهای تبلیغاتی و تابلوهای راهنما و بسیاری دیگر از مقولات این چنینی را، می توان در زمره مبلمان شهری دسته بندی کرد.

ساختار برنامه ای که میتواند شهر را از هر دو بعد منظرشهری و حرکت در شهر ساماندهی نماید به دو بخش اصلی تقسیم بندی میشود:
۱- طراحی محیطی و نمای شهری (سیما و منظر شهر): فضا سازی، محوطه سازی،کف سازی،پیاده راه سازی،مرمت،نما سازی،پاکساز ی جداره های شهری،برنامه ریزی برای احیای بافتهای با ازرش تاریخی،فرهنگی،معماری و کاربردهای شهری،آرام سازی وایجاد گشایش و آسایش روانی در محیط.
۲- مبلمان و تجهیزات شهری:شامل کلیه ملزومات و اثاثیه شهری که در محیط شهر قرارمیگیرند و بیش از یکصد عنوان تقسیم بندی میشود.

مبلمان شهری و شهروندان

اگر بپذیریم که هدف و رسالت اصلی برنامه ریزی شهری کمک به اعتلای کیفیت محیط شهری است ، پس وظیفه دشوار آن ایجاد هماهنگی و تعادل میان عوامل و معیارهایی است که به کیفیات کا رکردی ، اجتماعی و زیباشناختی مربوط می شود. مبلمان شهری امروزه (ساماندهی شهری) در مقابله با روند نا به هنجار توسعه شهری، ضروری و اجتناب ناپذیر تلقی می شود . این ضرورت در مقابله با فشار نظام های اقتصادی ، اجتماعی فرهنگی و غیره . به توان کافی نیاز دارد. از دیدگاه طراحان، انتخاب و طراحی مناسب مبلمان شهری، حفظ هویت مکان و نمود بیشتر آن را ممکن می سازد.از آنجا که نظام شهر سازی فعلی کشور در فرآیند سامان دهی شهرها به شدت تحت تاثیر و فشار نظام های اجتماعی- فرهنگی ، اقتصادی و محیطی قرار دارد و در نتیجه پیچیدگی مسائل شهری همچنان رو به افزایش است. در صورتی که روابط عناصر داخلی نظام شهر سازی کامل شود و انسجام لازم را بیابد ، در پیشبرد امور و حل مسائل شهری موفق تر خواهد بود، در واقع توان بیشتری ناشی از سایر نظام ها خواهد یافت.

دسته بندی مبلمان شهری با توجه به کاربری آنها

  • مبلمان با کاربری تفریحی - رفاهی 
  • نیمکت ها و سکو ها (مکان نشستن)
  • اسباب بازی و مبلمان بازی کودکان
  • مبلمان با کاربری زیباسازی
  •  تندیس ها و نمادهای شهری
  •  نور پردازی و منابع نوری
  •  آبنماها و فواره ها

مبلمان با کاربری زیباسازی

تندیس ها و نمادهای شهری- نور پردازی و منابع نوری – آبنماها و فواره ها – فلاور باکس – لانه پرندگان
مبلمان با کاربری خدماتی

تابلوها و علائم – سایبان ها و باجه ها – سطل های زباله –ادوات آتش نشانی – صندوق های پستی – آبخوریها – پارکو متر(توقف سنج )– برجهای ساعت – بیلبوردهای تبلیغاتی و پلاکاردها و سایر رسانه های تبلیغاتی
مبلمان با کاربری ترددی و ارتباطی

جداکننده ها – حفاظ ها و پارکینگهای دوچرخه – ایستگاه های اتوبوس – کفپوش ها