عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508 عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508
همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639   ،   تلفن ثابت : 65534604-021 همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639 ، تلفن ثابت : 65534604-021
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/09/12 - 09:47
كد :39

اندازه استاندارد ایستگاه اتوبوس

ایستگاه اتوبوس جزء فضاهای عمومی و شهری محسوب می شود، به همین دلیل طراحی و معماری آن دارای اهمیت بسیاری است، همچنین به دلیل تراکم جمعیت در شهرها و افزایش تردد در سطح آنها، استفاده از اتوبوس عمومی به یک الزام تبدیل شده از این رو طراحی ایستگاه اتوبوس دارای اهمیت ویژه‌ای است.

ایستگاه اتوبوس جزء فضاهای عمومی و شهری محسوب می شود، به همین دلیل طراحی و معماری آن دارای اهمیت بسیاری است، همچنین به دلیل تراکم جمعیت در شهرها و افزایش تردد در سطح آنها، استفاده از اتوبوس عمومی به یک الزام تبدیل شده از این رو طراحی ایستگاه اتوبوس دارای اهمیت ویژه‌ای است. امروزه ایستگاه های اتوبوس بصورت مدرن و خلاقانه طراحی می شوند، تا فضای تاثیرگزار بر فرهنگ و آرامش مردم باشند اگر تا به حال سابقه داشته که دیر به ایستگاه اتوبوس رسیده باشید یا احساس کنید که فاصله آن از منزل شما دور است،احتمالاً دوست دارید که این ایستگاه در نزدیک‌ترین نقطه به منزل شما انتخاب شود. اما مسئله استاندارد ایستگاه اتوبوس و فاصله استاندارد آن تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد و نمی‌توان تنها به نظر یک یا چند نفر اکتفا کرد. نکته مهمی که در طراحی ایستگاه‌ها وجود دارد این است که باید با توجه به نظر مردم انتخاب شود و در حقیقت سهولت و راحتی آنها در این مورد در نظر گرفته شود. برای آشنایی بیشتر شما با فاصله استاندارد ایستگاه اتوبوس و نحوه اجرای آن، در این مطلب به چهار مسئله کلی در مورد آنها خواهیم پرداخت هم چنین در ایمن ترافیک مگ آرشیوی از خلاقانه ترین طراحی ایستگاه های اتوبوس را برای شما جمع آوری کرده ایم.

 

اندازه استاندارد ایستگاه اتوبوس

تولید کننده ایستگاه اتوبوس شهری

ايستگاه اتوبوس محلي است براي تجمع مسافران در حال انتظار با امكان محفوظ ماندن از آفتاب، باران و برف و نيز دريافت اطلاعات خطوط اتوبوس. از اين رو، رعايت استانداردهاي فني و روانشناسي مي‌تواند تأثير بسزايي هم در آرامش شهروندان و هم زيباسازي شهري داشته باشد. براي بررسي دقيق‌تر مشخصات يك ايستگاه اتوبوس استاندارد ابتدا نكات مشترك ايستگاههاي اتوبوس و قابليت‌هاي آنها را بيان كرده و سپس به ارائه ويژگي‌هاي لازم براي طراحي ايستگاه اتوبوس مي‌پردازيم.

ويژگي‌هاي مشترك ايستگاه هاي اتوبوس

1- محلي است براي دريافت اطلاعات شهري توسط مردم.
2- دارا بودن سطوح تبليغات به اندازه كافي.
3- باز بودن يك طرف (يا شفاف بودن، براي ديد راننده اتوبوس و مسافران).
4- سقف مناسب با موقعيت معقول و منطقي به عنوان حفاظ در برابر شرايط متغير جوي.
5- امكان نشستن و يا ايستادن راحت براي مسافران.
6- نشانه‌ها، اعلانات و جدول زمان‌بندي در محل مناسب باشد.
7- جهت جلوگيري از پوسيدگي و زنگ‌زدگي از مواد مناسب و مرغوب استفاده شود.
8- زاويه‌ها، ارتفاع و فاصله‌ها براي نظافت آسان و حركت روان جمعيت به طور صحيح و عملي انتخاب شود.

ساخت ایستگاه اتوبوس

ایستگاه های سیستم اتوبوسرانی یکی از اجزای مهم این سیستم به شمار می آید و لازم است ایستگاه ها در محل هایی تعبیه شوند که باعث افزایش پوشش این سیستم در مناطق مختلف شهر شوند. در کنار این مسأله، احداث بی رویه ایستگاه های اتوبوس موجب بالا رفتن تعداد دفعات توقف وسیله و در نتیجه باعث افزایش زمان سفر و کاهش سرعت این سیستم در معابر شهری می گردد. لذا لازم است ایستگاه های سیستم اتوبوسرانی بر اساس چگونگی توزیع جمعیت و تنوع کاربری ها در مناطق مختلف شهری، طوری مکان یابی گردند که علاوه بر افزایش دسترسی کاربران به این سیستم، زمان سفر را نیز کاهش دهند. طراحی ایستگاه های اتوبوس به صورت استاندارد، از جمله موارد مهمی هستند که باعث پهلوگیری مناسب اتوبوس در ایستگاه ها، کاهش زمان پیاده و سوار شدن کاربران و تأثیر منفی کمتر این سیستم بر تردد سایر وسایل نقلیه می شود. همچنین استفاده از تجهیزات مناسب در ایستگاه ها به منظور استفاده کاربران باعث افزایش راحتی و در نتیجه افزایش تقاضای استفاده از این سیستم در سفرهای درون شهری می گردد.

تولید کننده ایستگاه اتوبوس در کرج

ایستگاه اتوبوس شهری 

ایستگاه اتوبوس شهری فلزی یا جایگاه فلزی مسافران اتوبوس یکی از محصولات بارز و بسیار کاربردی گروه تولیدی آرتا پارک است که سهم بسزایی در راحتی افرادی که قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس را دارند ، علی الخصوص در روزهایی که شرایط آب و هوایی مساعد نیست و شاهد نزولات آسمانی نظیر باران و برف هستیم ، این ایستگاه ها مثل یک پناهگاه عمل کرده و از خیس شدن مسافران جلوگیری می کند . مضاف بر این ایستگاه اتوبوس شهری به دلیل داشتن نیمکت ، می تواند انتظار رسیدن اتوبوس را برای مسافران داخل شهری قابل تحمل تر کند . مخصوصاً برای افرادی نظیر سالمندان ، بیماران ، خانم های باردار ، کودکان و … که ایستادن به مدت زیاد برایشان رنج آور است ، می توانند این مدت را روی صندلی ها بنشینند و منتظر بمانند .

ايستگاه اتوبوس مي‌تواند داراي قابليت‌هاي زير باشد:
1- محلي براي نصب سطل زباله.
2- آژير باخبر كننده كمك و امداد شهري مثل آتش‌نشاني، حادثه و ...
3- نوعي لابي و نشيمن خياباني براي محل قرار، گفت‌و گو و ...
4- جعبه يا فضايي براي نگهداري ملزومات فوري كمك‌هاي اوليه.
5- مكان فروختن روزنامه، نوشيدني، بليت و ... توسط ماشين‌هاي خودكار.
6- امكانات اوليه خيابان (تلفن، بليت‌فروشي).
7- محلي براي نصب پوستر و تبليغات و اطلاعيه‌ها.
8- ايجاد موانع تجمع مزاحمان شهري و متكديان.
9- نرده‌كشي زيبا و مناسب.
10- تجهيزات روشنايي ويژه.
11- ايجاد نام براي شناسايي ايستگاه از راه دور.
12- ايجاد سقف گسترده‌تر براي استفاده در موارد بارندگي و ...
13- ساخت ديواره‌ها و يا ميله‌هايي براي ايستادن در حالت راحت.

ویژگی های ایستگاه اتوبوس

اما یک ایستگاه اتوبوس باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ آیا میتواند بر کاهش آلودگی تاثیر مثبت بگذارد؟ یک ایستگاه اتوبوس زیبا چقدر میتواند بر روحیه مردمی که از آن استفاده یا مشاهده می کنند تاثیربگذارد؟در خیلی مواقع ایستگاه های اتوبوس با کمبود جایگاه نشیمن و گیشه های فروش بلیت در مجاور آنها مواجه هستند و مسافران باید برای تهیه بلیت مسافتی را پیاده طی کنند یا حتی در برخی ساعت ها گیشه های فروش بلیت تعطیل هستند.برقراری امنیت مسافران در ایستگاه های اتوبوس به خصوص در مناطق خلوت موضوع مهمی است و بر همین اساس بسیاری از شرکت های سازنده تجهیزات ایمنی برای تامین امنیت جانی و مالی مردم در ایستگاه های اتوبوس نصب تلویزیون های مداربسته مرتبط با پایگاه های پلیس شهری و همچنین نظارت مداوم پلیس را پیشنهاد کرده اند.براساس تحقیقات اخیر، اطلاع رسانی به مردم در زمینه خدمات ایستگاه های اتوبوس نتایج مثبتی به دنبال داشته است البته ارائه اطلاعات توریستی برای راهنمایی آنها در انتخاب مسیرهای متفاوت تا حدی ضعیف بوده اما با نصب تابلوهای اطلاعاتی شهری می توان این ضعف را از بین برد.با توجه به اینکه مسافران اتوبوس در خیلی مواقع زمانی طولانی را در ایستگاه های اتوبوس سپری می کنند، مسئولان کشورهای سوئیس تجهیزات قابل توجهی را برای مسافران شان فراهم کرده اند.

طراحی استگاه اتوبوس مدرن

 

نصب دستگاه های خودکار ساخت نوشیدنی و مواد غذایی، نصب کابین های تلفن عمومی، به کارگیری رنگ های شاد در طراحی ایستگاه ها، ارائه خدمات بهداشتی، نصب تابلوی اطلاعات مسیر شهری و بین شهری برای کمک به نابینایان، ساخت مسیرهای مشخص به منظور عبور صندلی چرخ دار و کالسکه نوزادان و نصب بلندگوی اعلان ساعات توقف اتوبوس در ایستگاه ها از نمونه این تجهیزات است.با رعایت کردن قوانین و اصول ساخت ایستگاه های اتوبوس، شاید دیگر از ایستگاه های بی نور و بی رنگ خبری نباشد و بتوان در زمان کوتاهی به استانداردهای جهانی رسید به طوری که روز به روز میزان استفاده مردم از وسایل نقلیه عمومی افزایش یابد.