عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508 عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508
همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639   ،   تلفن ثابت : 65534604-021 همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639 ، تلفن ثابت : 65534604-021
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/10/03 - 09:07
كد :42

نگهداری چمن مصنوعی

چمن های مصنوعی که در ابعاد و اندازه های متفاوتی تولید می شوند به راحتی نیز هر محیطی را پوشش می دهند. کفپوش های بسیار زیادی در بازار وجود دارد که قابل استفاده در خانه ها و انواع سالن ها و... می باشد

چمن های مصنوعی که در ابعاد و اندازه های متفاوتی تولید می شوند به راحتی نیز هر محیطی را پوشش می دهند. کفپوش های بسیار زیادی در بازار وجود دارد که قابل استفاده در خانه ها و انواع سالن ها و... می باشد اما چمن های مصنوعی در میان افراد دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد چمن های مصنوعی علاوه بر دیزاین و زیبایی منازل در سالن ها،تالارها،باشگاه های ورزشی و ادارات نیز کاربرد خاص خود را دارا می باشد. شرکت آرتا پارک از آن دسته از شرکت های تولید کننده مبلمان شهری می باشد که علاوه بر تولید انواع نیمکت و مبلمان پارکی به تولید تجهیزاتی برای ایجاد غفضای سبز و زیبایی هر چه بیشتر فعالیت داشته و فروش خود را در سراسر ایران به راحتی امکان پذیر کرده است. برای اطلاع از محصولات تولید شده در شرکت آرتا پارک کافیست با شماره هایی که در سایت قرار داده شده است تماس حاصل نمایید و از جزئیات محصولات اطلاعات کافی را کسب نمایید. 

 

چمن های مصنوعی تولید شده در این شرکت دارای بالاترین کیفیت می باشد زیرا مواد اولیه به کار برده شده در این محصولات دارای بالاترین درجه کیفی بوده و به راحتی قابل نصب و نگهداری می باشد. در اینجا سعی نموده ایم تا ازاروش های نگهداری چمن های مصنوعی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم . شرکت آرتا پارک تولید کننده برتر چمن مصنوعی و مبلمان شهری در ایران تمامی چمن های مصنوعی تولید شده در بالاترین درجه کیفی و استاندارد را تولید نموده و به فروش می رساند . 

یکی از پوشش هایی که برای زمین در بسیاری از مراکز تجاری و تفریحی و زمین های بازی مورد استفاده قرار می گیرد چمن مصنوعی می باشد.حال شاید با خود بگوییم که آیا نیاز به مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی دارد در جواب باید بگویم بله چمن مصنوعی مانند کفپوش های دیگر نیاز به مراقبت دارد.اما تفاوتی که چمن مصنوعی با چمن طبیعی دارد در نگهداری بسیار آسان آن می باشد، چمن مصنوعی نیاز به آبیاری منظم ندارد و در صرفه جویی آب بسیار تاثیر دارد و همچنین نیاز به کود دهی ندارد چون چمن مصنوعی با مواد و چسب های مخصوص به کف زمین چسبیده می شود در ضمن مراقبت‌های مکرر و منظم باعث میشود طول عمر زمین چمن مصنوعی افزایش یابد.

درک عموم از چمن مصنوعی این است که بسیاری از نیازهای تامین و نگهداری را از جمله نیاز به آبیاری از بین می برد؛ اما بی توجهی به درنظر گرفتن بودجه برای طراحی اصولی و اجرای زیرساخت های آبیاری می تواند هزینه های چند باره و پیامدهای جدی را برای بهره برداران چمن مصنوعی به دنبال داشته باشد. آبیاری می تواند عمر مفید الیاف های مصنوعی را افزایش دهد و باعث کاهش پتانسیل از بین رفتن و شکننده شدن الیاف ها شود. در رابطه با چمن های مصنوعی ورزشی ، در بسیاری از موارد هزینه های خستگی بیش از حد در اثر گرما و آسیب های ورزشی بازیکنان، حتی در مدارس خصوصی و دانشگاه ها ، بیشتر از اضافه نمودن هزینه های آبیاری نمود پیدا می کند.

چمن های مصنوعی با تهدیداتی که برای چمن های طبیعی اتفاق می افتد روبرو نیست و به همان روشهای رایج نگهداری از چمن طبیعی نیاز ندارد. چمن مصنوعی مستعد گرفتاری و آلودگی به علفهای هرز یا انواع بیماریهای گیاهی و قارچ ها نیست. اما با خطر پوسیدگی و یا ساییدگی الیاف چمن مصنوعی و همچنین خرابی و کوبیدگی الیاف مواجه است. مصنوعی بودن این الیاف دلیلی بر این نمی شود که نیاز به مراقبت نداشته باشند، در هر صورت باید به آن ها رسیدگی گرد.

مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی

مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی شامل مدیریت اتفاقات روزمره ای است که برای چمن مصنوعی منزل و باغچه شما می افتد. خراب کاری حیوانات بر روی چمن های مصنوعی و ریختن خوراکی های کودکان بر روی آن ها همگی نیاز به تمیز کاری و مراقبت از چمن های مصنوعی دارد، بر خلاف چمن های طبیعی که ریختن خرده آشغال ها و خراب کاری حیوانات بر روی آن ها پس از مدتی جذب طبیعت می شود و رفع می گردند. کثیفی و آلودگی بر روی چمن های مصنوعی نیازمند شستشو و تمیز کاری است.

نگهداری از چمن مصنوعی در زمان بارش برف و باران 

برای نگهداری از چمن مصنوعی و پاک کردن انواع آلودگی ها از روی آن ها راه حل های متفاوتی وجود دارند که به چند نوع آن در این مقاله می پردازیم.

الیاف چمن های مصنوعی در مقابل با بارش باران های اسیدی و محیط های قلیایی مقاوم سازی می شوند. از طرف دیگر زمین های چمن مصنوعی زهکشی می شوند و همچنین به علت دارا بودن پشتی سوراخ دار، عبور و تخلیه مایعات در آنها فراهم میگردد همچنین الیاف پلی اتیلن ( مثل ال اس آر ) ها حدودا تا دمای (۲۰_درجه سانتی گراد) و پلی پروپیلن ها ( تا دمای صفر درجه ) مقاومت خوبی در این زمینه نشان داده اند .گرچه امکان استفاده در دماهای پایین تر وجود دارد اما توصیه نمی شود.باران ، برف ویخ  به نوبه خود کمتر دیده شده است که موجب آسیب زدن  به چمن  شوند این شرایط نگهداری اشخاص است که ممکن است به چمن مصنوعی در زمان برف و یخبندان آسیب برساند.

در زمان بارش باران و برف ، جهت برف روبی سطوح چمن مصنوعی بهتر است از پارو های  چوبی یا برس های نرم استفاده شود به این شکل که بخش اعظم برف از این طریق کنار زده شود و هنگامیکه به لایه نازک 5 سانتی متری باقی مانده برف رسیدیم  دیگر ادامه برف روبی ازاین طریق را متوقف کنیم چرا که ممکن است به سطح چمن آسیب وارد گردد و سطح رویی آن کنده شود بنابراین توصیه میگردد مابقی برف باقی مانده با برس کنار زده شود. جهت این کار برس چرخشی بسیار مناسب است. دستگاههای دمنده نیز مناسب هستند یا اینکه به شکل طبیعی اجازه دهیم که یخ و برف ها آب شوند.
نکته ای که در در برف روبی و شرایط یخبندان در زمین های چمن مصنوعی مطرح است این است که هیچگاه از نمک  ضدیخ و موادی این چنینی جهت جلوگیری از یخبندان و رفع آن بکارگرفته نشود چرا که بدلیل مواد شیمیایی این دسته از  مواد، سبب تخریب سطح رویی زمین چمن و در نتیجه کاهش طول عمر آن میشود. بهتر است اگر در منطقه ای زندگی میکنید که زمستان های بسیار سختی دارد از سیستم گرمایشی زیر چمن مصنوعی استفاده شود. برای داشتن چمن مصنوعی زیبا با طول عمر بالا نیاز به نگهداری روزانه و هفتگی از آن می باشد.


در نگهداری روزانه چمن میتوان به جارو زدن و برداشتن آشغال ها از بین الیاف آن اشاره کرد:
اگر چمن شما در محلی قرار دارد که ترافیک رفت و آمد در آن زیاد است و لابه لای الیاف آن ممکن است آشغال های ریز کوچک مثل سنگ ریزه، شن، برگ برود جارو زدن آن در پایان هر روز لازم است .این نکته را د نظر بگیرید که اگر چمن مصنوعی شما با سیستم غیر شنی نصب گردیده میتوان برای نظافت آن از جارو برقی استفاده کنید.
برای نگهداری هفتگی نیز در پایان هفته چمن نیاز به برس و شانه کردن دارد.
البته این شانه زدن چمن مصنوعی بیشتر بستگی به ترافیک رفت و آمد محل نصب چمن دارد.
برس کردن چمن به آن کمک می‌کند که آشغال‌ها از بین الیاف چمن کاملا پاک شوند همچنین از انجایی که فلت های چمن تمایل به خم شدن دارند از خم شدن آنها جلوگیری می‌کند.
درست است که چمن مصنوعی رشد نمی کند اما آب یاری آن گاهی در هوای گرم کمک به خنک شدن چمن می گردد همچنین باعث می‌شود که پرکننده های چمن جابه جا نشوند و پایدار بمانند.

عوامل موثر در افزایش طول عمر چمن مصنوعی

طول عمر چمن مصنوعی چند سال است؟

این یک سوال مهم است و ما می‌دانیم که خریداران چمن مصنوعی به دنبال یک جواب صحیح برای آن هستند. به طور معمول یک چمن مصنوعی بافته شده از الیاف استاندارد در یک مکان با تردد متوسط می‌تواند حدود ۸ سال عمر کند و بیشتر چمن‌های مصنوعی در اماکن پرتردد طول عمر کمتری بین ۵ تا ۷ سال دارند و این یعنی الیاف آنها می‌توانند در برا برکوبش آسیب‌پذیر باشند و تنها تعدادی از انواع چمن مصنوعی هستند که برای اماکن پرتردد طراحی شده‌اند و پیدا کردن آنها کار سختی نیست.

نکاتی در خرید چمن مصنوعی 

 اگر قصد خرید چمن مصنوعی برای یک مکان پرتردد (به عنوان مثال در کلاس ترافیکی حیاط مدرسه) را دارید باید به استانداردهای مقاومت در برابر کوبش این محصول توجه کنید یا از مشاوره کارشناسان فنی گروه چمنزار بهره ببرید؛ به عنوان مثال، انواع چمن مصنوعی بافته شده از الیاف فیبریلیت و منوفیلامنت (با دیتکس ۱۲۵۰۰) محصولاتی هستند که در فروشگاه اینترنتی چمنزار برای اماکن پرتردد به معرض فروش گذاشته شده. چمن مصنوعی در اماکن کم تردد کمتر تهدید می‌شود و بیشتر عمر می‌کندمشاهده شده در اماکنی چون تراس و حیاط و بام که اتفاقا از پر استفاده‌ترین کاربری‌ها نیز هستند طول عمر چمن مصنوعی بالاتر بوده. در کاربری‌های کم تردد مسکونی انواع چمن مصنوعی بهاره یا سه بافت پاییزه بافته شده از الیاف تنکاته هلند در کارخانه آسیا می‌توانند مناسب‌ترین گزینه‌ها با طول عمری بالا باشند.

مواردی که برای نگهداری چمن مصنوعی باید رعایت شود 

باید تلاش شود تا جایی که امکان پذیر است اجسام و اشیای تیز و برنده بر روی سطح چمن مصنوعی کشیده نشود، زیرا باعث پارگی برگ ها و سطح زیرین می شود و در نتیجه ساختار و انسجام چمن از هم پاشیده و از یکدیگر جدا می شوند.
برای محیطهایی که رفت و آمد زیادی در آن صورت می‌گیرد، برس زدن با فرچه‌های پلاستیکی، می‌تواند نخهای چمن را ایستاده و شاداب نگه دارد و از گره خوردن در هم جلوگیری کند.
از کشیدن و هل دادن اجسام سخت و سنگین مانند لوازم فلزی اداری مبلمان، گاو صندوق، کمد و فایل و ... بر روی چمن مصنوعی خودداری شود.
از تماس اشیای بسیار داغ بر روی چمن مصنوعی خودداری شود زیرا باعث سوختگی موضعی شده و یا شکل و حالت طبیعی چمن را بر هم می زند. همچنین تماس مستقیم آتش مانند ته سیگار باعث سوختن و ذوب شدن رشته های پلیمری شده ولی به دلیل رعایت استاندارد های ایمنی بالا، آتش نمی تواند گسترش یابد و در همان نقطه خاموش خواهد شد.
شستشوی چمن طبیعی با کلیه مواد شوینده موجود در بازار امکان پذیر است. به شرطی که بسیار اسیدی و یا قلیایی نباشد. به عنوان مثال به هیچ عنوان نباید از جوهر نمک، وایتکس و یا انواع مشابه استفاده کرد. این مواد باعث کدر و مات شدگی، رنگ پریدگی و پوسیدگی و خوردگی زود رس در برگ های چمن مصنوعی شده و عمر محصول را به شدت کاهش می دهد.
شستشوی منظم و در فواصل زمانی متناسب با کمیت و کیفیت استفاده و کاربری از چمن مصنوعی از نکات بسیار مهم در افزایش طول عمر آن می باشد. آلوده و کثیف شدن چمن با سرعت بیشتری صورت گرفته و ذرات خاک و گِل و گرد و غبار بر روی برگ ها و سطح زیرین انباشته و رسوب می کند و پاک کردن این لایه با گذشت زمان سخت تر خواهد شد. توصیه اکید می شود که ابتدا به وسیله جارو برقی، آلاینده های فیزیکی و گرد و خاک از روی سطح زدوده شود و سپس شستشوی با استفاده از فشار آب، مواد شوینده و جارو ها و فرچه های مو بلند و نرم انجام پذیرد.

تعمیر و نگهداری حرفه‌ای چمن مصنوعی 

مراقبت از چمن مصنوعی، طول عمر آن را افزایش می‌دهد. 
به طور مرتب، به‌هم‌پیوستگی و انباشتگی چمن مصنوعی را بررسی کنید. هرگونه شکاف هر قدر کوچک و یا هرگونه از هم‌گسیختگی باید فوراً تعمیر و پر گردد.

ماشین‌های برس‌ زنی یا چنگک (جهت ایستادگی الیاف چمن مصنوعی)

استفاده از لایه‌های ضربه‌گیر(shockpads).
ساختار سلولی فشردۀ لایه‌های ضربه‌گیر مانع ازجذب آب می‌شود و تخلیه 60 لیترآب در هر دقیقه را ممکن می‌سازد.

تعمیر ونگهداری مساحت‌های وسیع
با تجهیزات و ماشین‌ آلات ویژه تعمیر و نگهداری، چمن مصنوعی به طور هم ‌زمان برس خورده و تمیز خواهد شد. برس ‌زدن، هرگونه آلودگی (مانند شاخه کوچک درختان، کاغذ و دیگر مواد) را از سطح چمن مصنوعی خواهد زدود. همچنین انباشتگی به طور صحیح بر روی تمام چمن مصنوعی تقسیم خواهد شد.


نگهداری چمن مصنوعی بسیار آسان تر از نگهداری چمن طبیعی است . یک چمن مصنوعی نسبت به نوع طبیعی آن صره جویی های زیادی دارد ( مانند عدم نیاز به کود ، سموم آفات نباتی ، آبیاری منظم و ……. ) اما مانند هرماده مصنوعی دیگر نیازمند رسیدگی و مراقبت است. رسیدگی و نگهداری از چمن مصنوعی اهداف زیادی را دنبال می کند که می توان مهم ترین آنها را در 4 زمینه مطرح کرد :

  • زیبایی چمن
  • سلامت چمن
  • شرایط مناسب زمین برای بازی
  • افزایش طول عمر
  • برای دستیابی به اهداف فوق نگهداری از چمن مصنوعی برای صاحبان آن امری واجب است.

نگهداری روزانه و هفتگی چمن های مصنوعی 

نگهداری روزانه شامل : نظافت ،جارو زدن
نگهداری هفتگی شامل : برس زدن و منظم کردن فیلر هاست.
در پایان هر روز کاری سطح چمن را جارو کنید تا برگها، شاخه ها،سنگها و ……  روی سطح چمن نمانند. برای سیستم های غیر شنی از جارو برقی استفاده کنید. درپایان هر ماه نقاط اتصال چمن را تست کنید. معمولا در پایان هر هفته چمن مصنوعی نیاز به برس خوردن دارد ، البته فاصله بین هر دوره برس خوردن زمین بستگی به میزان استفاده از زمین دارد.بیشترین اثر برس خوردن چمن بر مواد پرکننده است و این اطمینان را به ما بدهید که سطح ما حالت یکنواخت خود را از دست نمی دهد. اثر دیگر برس خوردن جلوگیری از خم شدن و خوابیدن فلت های چمن است. بسیاری از فلت های چمن در اثر پاخوردگی تمایل به خم شدن روی سطح چمن را دارند. برای جلوگیری از این مشکل باید سطح چمن را در همه جهات برس زد.انواع مختلفی از برس ها در بازار وجود دارد که هر کدام اثرات متفاوتی رو چمن دارند.

اهمیت آبیاری و آب پاشی چمن های مصنوعی 

در نگاه اول به نظر می رسد که چمن مصنوعیی نیاز به آب ندارد زیرا چمن مصنوعی رشد نمی کند. اما آبیاری مناسب بسیار سودمند است. وقتی هوا گرم است دمای چمن هم بالا می رود. در روز های گرم و آفتابی این موضوع برای بازیکنان محسوس است، در دمای 60 درجه سانتی گراد که در اثر گرمای حاصل از اصطکاک لغزشی به اضافه گرمای محیط می شود موجب سوختگی پوست بدن بازیکنان می شود.