عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508 عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508
همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639  ،  تلفن ثابت : 65534604-021 همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639 ، تلفن ثابت : 65534604-021
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/12/04 - 16:06
كد :65

بازی و ورزش کودکان

کارشناسان ورزش و روانشناسی کودک توصیه می کنند که کودکان تا قبل از رسیدن به سن ۸ تا ۱۰ سالگی نباید..

کارشناسان ورزش و روانشناسی کودک توصیه می کنند که کودکان تا قبل از رسیدن به سن ۸ تا ۱۰ سالگی نباید در ورزش های رقابتی سازمان یافته  که در آن امتیاز محاسبه می شود و به خصوص بزرگسالان در اجرای آن نقش دارند شرکت کنند. زیرا اگر کودکان قبل از رسیدن به سنی که از نظر احساسی و فیزیکی آماده شده باشند به ورزش های رقابتی بپردازند، احتمال اینکه فشار روانی دوران تمرین و زمان مسابقه و همچنین یاس ناشی از باخت تاثیرات ناگواری بر آنان بگذارد بسیار زیاد است و میتواند به کنار گذاشتن دائمی ورزش منتهی شود. با توجه به اهمیت بازی و ورزش برای کودکان، به‌ خصوص در زندگی‌ های ماشینی و آپارتمانی امروزی، چه خوب است اگر ما بزرگ‌ترها هم گاهی در این بازی‌ها مشارکت داشته باشیم و کودکان‌مان را در این مسیر، راهنمایی و در پذیرش برد و باخت بازی، همراهی کنیم.حالا می‌دانیم که این بازی‌های ساده، می‌توانند چه تاثیر عمیقی بر رشد اجتماعی و ذهنی و تعاملات ما با اطرافیان‌مان داشته باشند و از طریق بازی، قواعد زندگی و رقابت با دیگران را بیاموزیم و تمرین کنیم. علاوه بر این‌ها، به مزیت‌های بازی‌های دوران کودکی‌مان باید کمک به جلوگیری از چاقی را هم اضافه کنیم.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این قسمت می‌خواهیم اشاره‌ای کوتاه به بازی ورزشی کودکان داشته باشیم. نمونه‌هایی از ورزش‌های مناسب برای کودکان عبارتند از:
1- چند عدد صندلی را به ردیف بچینید؛ تعداد هم‌بازی‌ها باید بیش از تعداد صندلی‌ها باشد. سپس یک موزیک تند و هیجان‌آور را برای مدت مشخصی پخش کنید و از بچه ها بخواهید که به محض تمام شدن موزیک، روی صندلی‌ها بنشینند. در هر مرحله، تعداد صندلی‌ها را کم‌تر کنید؛ تا جایی که یک صندلی باقی بماند. کودکی که بتواند روی این صندلی آخر بنشیند، برنده بازی خواهد بود.

2- به وسیله دو عدد چوب، ابتدا و انتهای یک مسیر را انتخاب کنید. در ابتدای مسیر، یک سبد و در انتهای مسیر، تعدادی توپ قرار دهید. از کودک بخواهید که در مدت مشخصی (مثلا با پخش موزیک)، از ابتدای مسیر به انتها برود، یک توپ بردارد، بدود، به ابتدای مسیر برسد و توپ را در سبد بیندازد. کودکی که در طول زمان تعیین شده، تعداد بیش‌تری توپ را در سبد بیندازد، برنده بازی است.

به چند نکته در بازی کودکان، حتما توجه داشته باشید:

 • کودک باید با هم‌سالان هم قد و قواره خود بازی کند.
 • ورزش‌های کودکانه باید شاد، مفرح و همراه با نظامی ساده باشند.
 • بچه‌ها خیلی زود از نشستن یا ایستادن خسته می‌شوند. پس، ورزشی را انتخاب کنید که به میزان کافی، تحرک داشته باشد.
 • اگر ورزش، با موسیقی، صوت، صدای طبل و دست زدن همراه باشد، به هماهنگی بهتر سیستم عصبی و عضلانی کودک کمک می‌کند.
 • هنگام ورزش و بازی، به‌خصوص در صورت عرق کردن کودکان، مراقب دریافت آب و مایعات کافی توسط کودکان باشید.
 • در هوای خیلی گرم ورزش نکند و اگر در محیط آزاد ورزش می‌کند، از کرم ضدآفتاب و کلاه لبه‌دار استفاده کند.

چه ورزشی برای چه سنی 
اگر می‌خواهید کودک‌تان، در تمام عمرش، اندام مناسبی داشته باشد، اگر نگرانی چاقی فرزندتان هستید و ده‌ها اگر دیگر، ورزش کردن کودک را جدی بگیرید.

1) از دو تا پنج سالگی، بچه‌ها را به
ـ دویدن و لگد زدن به توپ
ـ بالا رفتن از پله یا مانع کوتاه و غلت زدن
ـ پرتاب کردن توپ‌های سبک
ـ پدال زدن با سه‌چرخه
ـ بازی در آب (با نظارت والدین)
تشویق کنید.

2) از شش تا هشت سالگی، با بچه‌ها
ـ سافت‌بال یا فوتبال
ـ شنا و ژیمناستیک
ـ گلف یا تنیس
ـ ورزش‌های رزمی
ـ دوی استقامت
ـ دوچرخه‌سواری
را تمرین کنید.

پرداختن به ورزش و بازی ورزشی برای کودکان می تواند آمادگی جسمانی را افزایش دهد. کسب مهارت و موفقیت اعتماد به نفس شخص را افزایش می دهد. به کودکان می آموزد که چگونه محرک های آنی را در خود کنترل کنند ، که این توانایی نه تنها در ورزش که در مناسبات اجتماعی نیز مفید خواهد بود. به یافتن دوستان تازه کمک می کند. در کشف علایق و شیوه صحیح زندگی به کودک کمک می کند. به کودک می آموزد که قوانین را رعایت کرده و منصفانه عمل کند. کنار آمدن با پیروزی و شکست را به او می آموزد.

اهمیت بازی کردن کودک 

یک نکته مهم دیگر اینکه چاقی مفرط در سراسر جهان به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است. افرادی که اضافه وزن داشته یا بیش از حد چاق هستند، با مشکلات متعدد سلامتی روبرو خواهند شد. اینکه کودکان از سنین کمتر به کشف لذت ورزش و بازیهای ورزشی پی ببرند و کمتر به انجام بازیهای کم تحرک یا بی تحرک (مانند بازی با کامپیوتر) بپردازند، در آینده نیز سالم و تندرست خواهند بود. 
کودکان کم سال

کودکان زیر ۸ سال باید در بازی، کشف و یادگیری مهارت هایی که از طریق پرتاب کردن و گرفتن، ضربه زدن به توپ، بالا و پایین پریدن، دویدن و شنا کردن حاصل میشود، کاملا آزادانه رفتار کنند و این مهارت ها را به شادی بخش ترین روش بیاموزند. واضح است که آموختن این موارد به آنها کمک می کند تا با اعتماد به نفس بیشتر وارد مرحله بعد شوند. والدین می توانند نقش مهمی در بازی با کودکان ایفا کنند. به یاد داشته باشید که کودکان قبل از اینکه مفاهیم برد و باخت را بیاموزند، به تمرین فراوان احتیاج دارند.

فواید ورزش کردن برای کودکان

زمانی که با کودکان در مورد ورزش کردن صحبت می کنیم ، اکثریت آن ها به باشگاه رفتن فکر می کنند . بیشتر آن ها مایلند که ورزش هایی مثل دویدن روی تردمیل ، دوچرخه زدن و یا بلند کردن وزنه ها را تجربه کنند اما ورزش کردن برای کودکان کمی متفاوت تر است و باید به گونه ای باشد که هم یک تفریح محسوب شود و هم برای سلامتی آن ها مفید باشد.

کودکان فعال مزایای زیر را نسبت به بقیه دارا هستند :

 • قوی تر بودن استخوان ها و ماهیچه ها
 • بدن مستحکم تر و با استقامت بیشتر
 • خطر کم تر برای ابتلا به افزایش وزن
 • خطر کم تر برای ابتلا به دیابت نوع 2
 • فشار خون پایین تر و سطح کلسترول کمتر در خون
 • ظاهر و فیزیک بهتر
 • سه فاکتور اصلی در ورزش های فیتنس

اگر کودکان را در زمین ورزش و بازی مشاهده کرده باشید ، حتما متوجه سه فاکتور اصلی زیر در آنها شده اید :

 • استقامت
 • قدرت
 • انعطاف

والدین باید فرزندان خود را تشویق کنند تا به ورزش علاقمند شوند و این سه فاکتور را در خود تقویت کنند.

استقامت می تواند در ورزش هایی مثل ایروبیک افزایش پیدا کند . در طول تمرین های ایروبیک، عضلات بزرگ مدام حرکت می کنند و ضربان قلب تندتر می شود و در نتیجه نفس های کودک قوی تر می گردد . فعالیت های ایروبیک باعث تقویت قلب و افزایش توانایی در تحویل دادن اکسیژن به سلول های بدن می گردد.

ورزش مناسب کودکان

تمرین های ایروبیک از لحاظ سرگرمی نیز برای کودکان مفید است . ورزش های مفید دیگر برای آن ها شامل مواردی است که در ادامه ی این بخش از نمناک گفته ایم :

 • بسکتبال
 • دوچرخه سواری
 • اسکی روی یخ
 • اسکیت
 • فوتبال
 • شنا
 • تنیس
 • پیاده روی
 • طناب
 • دو

افزایش قدرت به معنی بلند کردن وزنه های سنگین نیست . به جای آن باید حرکاتی مثل پوشاپ، کرانچ شکم ، پول آپ و دیگر تمرین هایی را انجام داد که به تقویت عضلات می پردازند. تمرینات کششی نیز به بهبود انعطاف بدنی در کودکان کمک می کند و باعث می شود که ماهیچه و مفصل های آن ها نرم و راحت تر از قبل خم شود. کودکان و نوجوانان می توانند کارها و فعالیت های زیادی را به کار بگیرند تا سرحال شوند . بسیاری از آن ها روز خود را جلوی تلویزیون ، با گوشی ، تبلت سپری می کنند که همین امر عاملی برای بی تحرکی آن هاست . نگاه کردن بیش از حد به صفحات تلویزیونی و ساکن ماندن باعث چاقی و مشکلاتی در سلامت جسمانی آن ها خواهد شد.

 چگونه بهترین ورزش را انتخاب کنیم

درباره انتخاب ورزش مناسب برای کودکان باید گفت که همه ورزش‌ها مفید است و به حفظ سلامت بچه‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین مهم‌ترین عامل برای انتخاب بهترین ورزش، در نظر گرفتن علاقه کودک است. زمانی که ورزش مورد علاقه فرزندتان را پیدا کردید، از نظر ایمنی نیز شرایط مناسب را برایش فراهم کنید؛ زیرا اگر هنگام ورزش صدمه‌ای به آن‌ها وارد شود، ممکن است باعث بروز اختلال در رشد اندام‌هایشان شود.مهارت‌های بنیادی و تعادل کودک مثل دویدن، راه‌رفتن، پرتاب‌کردن و لی‌لی کردن از ۱۱ ماهگی شروع و تا ۶ سالگی تکمیل می‌شود؛ در این دوره، تشویق و یا اجبار کودک به انجام فعالیت‌های ورزشیِ سنگین، باعث بی‌انگیزگی نسبت به رشته ورزشیِ مورد نظر می‌شود، اعتمادبه‌نفس او را از بین می‌برد و احتمال دارد که در رشد کودک هم اختلال ایجاد شود.