عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508 عظیمیه-بالاتر از میدان آزادگان-برج قائم طبقه پنجم واحد 508
همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639  ،  تلفن ثابت : 65534604-021 همراه مدیریت : 09123005619 _ 09125688639 ، تلفن ثابت : 65534604-021
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/09/09 - 09:25
كد :36

نقش بازی در رشد کودکان

بازی طبیعی ترین فعالیت برای بچههاست. کودکان از طریق بازی خود را نشان میدهند. دنیای خود را کشف میکنند و درباره ی آن می آموزند.

کودکی، سال‌های رشد و بالندگی است و در شکل‌گیری رفتار کودکان، دورانی حساس و تاثیرگذار است، اگر در این سال‌های طلایی بتوانیم زندگی‌ آنها را با فعالیت‌های مناسب و موردعلاقه آنها همراه سازیم رشد و سلامت آنها را تأمین کرده‌ایم. توجه به علایق کودکان در شکوفایی توانمندی آنها تأثیر زیادی دارد. اوقات‌فراغت کودکان را نباید با تحمیل فعالیت‌های موردعلاقه خودمان هدر دهیم. درنظرگرفتن علایق کودکان، انگیزه‌های آنها را تقویت می‌کند. حق انتخاب را از کودکی به آنها می‌آموزد، توانایی تصمیم‌‌گیری را در آنها افزایش می‌دهد و احساس ارزشمندی را در آن ها ایجاد می‌‌کند.

 

فواید بازی برای کودکان

نقش بازی در پرورش خلاقیت کودکان

بازی طبیعی ترین فعالیت برای بچه هاست. کودکان از طریق بازی خود را نشان میدهند. دنیای خود را کشف میکنند و در بارهی آن میآموزند. اگرچه ممکن است ما، بازی را فقط در حد سرگرمی، شادی و یک نوع تفریح، برای بچهها قلمداد کنیم ولی فعالیتی بسیار مهم برای کودکان است. از طریق بازی کردن، کودکان، بسیاری از مهارتهایی را که در بزرگسالی به آن نیاز دارند یاد میگیرند. بازی مهارتهای زبانی و استدلالی کودکان را تقویت کرده، باعث تفکر آزاد و مستقل در آنها میشود و در حل مشکلات به آنها کمک مینماید. بازی کردن، به کودکان کمک میکند تا بیشتر بر رفتار خود تمرکز کنند و آن را کنترل نمایند. بهوسیلهی بازی کردن کودکان به کشفیات مختلفی میرسند. قضاوت و استدلال کردن را میآموزند و خلاقیت را فرا میگیرند و در نتیجه، فرایند فکری آنها در ضمن رشد کردن، بهبود مییابد. اخیراً پیشرفتهایی اخیراً در تحقیقات مغزی شده که نشان میدهد تجارب اولیه فرد، اثر بسیار زیادی در رشد مغز دارد. بازی کردن، بخش حیاتی این تجارب اولیه است.

فواید بازی برای کودکان

 • بازی تخیلات کودک را تقویت میکند.
 • به او اجازهی تحقیق و تکرار کردن میدهد.
 • توجه و دقت او را بیشتر میکند.
 • او را به دلبستگیهای عمیقتر ترغیب مینماید.
 • تنش او را کمتر میکند.
 • فعالیت دلخواه اوست.
 • نقش های گوناگون را تمرین میکند.
 • ساختار زبانی او را بهبود میبخشد.
 • و از همه مهمتر باعث «شادی و نشاط» او میشود.

بازی نه فقط در کودکان نشاط میآفریند بلکه به آنها یاد میدهد دنیای خود را شناخته، جای خود را در آن بیابند. از طریق بازی، در محیطی امن، بچه ها موفقیت را تجربه میکنند، نقشهای مختلف را بازی میکنند و مسئولیت رفتار خود را به عهده میگیرند و با دیگران ارتباط برقرار میکنند. کودکان برای رشد مناسب به بازی کردن نیاز دارند. هنگام بازی کردن است که کودکان تجربه کردن، کشف‌ کردن، خود را شناختن و ارتباط برقرار کردن را می‌آموزند. بازی کردن برای رشد کودک لازم است، چون به کودک این موقعیت را می‌دهد تا خودش را بشناسد، باور کند، تمرکز کردن و دقت‌ کردن را بیاموزد و قوه خلاقیت تخیل‌اش رشد کند.

اهمیت بازی برای کودکان

بازی عبارت از هرگونه فعالیت‌ جسمی یا ذهنی هدف‌دار است که به صورت فردی یا گروی انجام شود و موجب کسب لذت و برآورده شدن نیازهای کودک گردد. آقای قاسم‌زاده می‌‌افزاید که کودکان نقاط قوت و ضعف خود از جمله تمایل به فرمان دادن یا فرمان بردن، تهاجم یا تسلیم، اجتماعی بودن یا منزوی بودن و هم‌چنین احساس دوستانه یا خصمانه، افسردگی یا شادی، امیال و آرزوهای خود را از طریق بازی نشان می‌دهند. به گفته‌ی او، کودکان به بازی‌های متفاوتی می‌پردازند که هرکدام از بازی‌ها نشان دهنده‌ی یکی از احساسات آنها می‌باشد. کودکان برای بیان رفتارهای پرخاشگرانه خود به بازی‌هایی می‌پردازند که در آن بتوانند با حمله و تخریب پدیده‌های عادی و معنوی راهی برای بروز خشم خود پیدا کنند. هم‌چنین برای بیان آرزوها و امیال خود به رویا و تخیل می‌پردازند و برای رسیدن به هرآنچه که آرزو دارند خود را با بازی‌های تخیلی سرگرم می‌کنند و سرانجام برای ساخت و پیدا کردن نقش مورد علاقه خود به بازی‌های تقلیدی می‌پردازند.

نقش بازی در رشد کودکان

بهره‌‌مندی از اوقات‌فراغت برای همه انسان‌ها به‌ویژه کودکان به ‌دلایل زیر اهمیت اساسی دارد:

کودکان برای رشد خود به تحرک و بازی نیاز دارند. تحرک رمز سلامت کودکان است. بازی‌های پرتحرک سبب تخلیه هیجانی و در نتیجه آرامش کودکان می‌شود.
بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهند، کودکانی که در خانه و مهدکودک از تحرک کافی در قالب بازی‌های مناسب برخوردارند آرامش و تمرکز بیشتری دارند بازی سبب شادی و نشاط کودکان می‌شود و آنان را با جهان پیرامون خود همراه و با شوق‌وشور کودکانه آشنا می‌سازد، بهترین برنامه برای اوقات‌فراغت کودکان تشویق آنها به بازی‌های مناسب مورد علاقه آنان است. ادبیات و فعالیت‌های مربوط به آن: کتاب و قصه‌خوانی، تصویرخوانی و... در کنار هنرهایی مانند نقاشی، کاردستی، موسیقی، نمایش و... ازجمله نیازهای اصلی و زمینه‌های مناسب برای اوقات‌فراغت کودکان است که پرداختن به آنها می‌تواند اوقات‌فراغت دلپذیر، شاد و آموزنده‌ای را برای آنها فراهم کند. جست‌وجوگری، تجربه‌کردن، بودن در طبیعت و مشاهده پدیده‌های آن، کشف دنیای پیرامون خود به‌ صورت آزاد و خلاق ازجمله فعالیت‌هایی است که اگر کودکان به‌ صورت آزاد و دلخواه و نه به شکل اجباری و تحمیلی به آنها بپردازند اوقات فراغت خود را به ‌صورت سازنده گذرانده‌‌اند.
کودک و اسباب بازی ها 

لازم نیست اطراف کودکتان را با اسباب بازیهای زیاد و مختلف شلوغ کنید. بچه ها دوست دارند با وسائل غیرمنتظره ای که در اطرافشان هست، بازی کنند. به عنوان مثال، آ نها نسبت به یک دستمال رنگی، دسته کلید، گیره، بند لباس و …، خلاصه هر چیزی که نزدیک دستشان باشد و توجه شان را جلب کند، واكنش نشان میدهند. بعضی وقتها متوجه این موضوع میشوید که کودکتان خیلی روی اسباب بازیهایش تمرکز نمیکند. بهتر است او را مقابل اسباب بازیهایی که رنگی یا پر سروصدا هستند، قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. شما خواهید دید که او نسبت به آنها واکنش بیشتری نشان میدهد.

تولید کننده مجموعه بازی 

تولید کننده مجموعه بازی 

شرکت آرتا پارک به عنوان تولید کننده لوازم بازی و مجموعه بازی پارکی انواع وسایل بازی مخصوص خانه بازی و مهد کودک ها را با بالاترین درجه کیفی و طلبق استاندارد جهانی تولید کرده و با ارزان ترین قیمت به فروش می رساند. شرکت آرتا پارک تولید کننده مبلمان شهری و پارکی در نظر دارد تا با تولیدات با کیفیت خود بتواند ضامن سلامت شهروندان و نیاز افراد را به آسانی پاسخگو باشد.